Megállította Magyar Péter beszédét egy ír közgazdász – közölte vele, hogy propagandát tol
A számok nem hazudnak, a szakértő bebizonyította, hogy Magyar Péter kijelentései távol állnak a valóságtól.
A szárazföldön nem építenek új szálláshelyeket nekik.
A görög védelmi minisztérium egyik szóvivője közölte, hogy az utóbbi napokban Leszboszra érkezett mintegy ötszáz migránst helyezik el átmenetileg a haditengerészet egyik hajóján, a szárazföldön nem építenek új szálláshelyeket nekik. Hozzátette: a hajón elvileg csak 400 embernek van férőhely. Astrid Castelein, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) leszboszi képviselője elmondta, hogy az UNHCR és más segélyszervezetek matracokkal és ágyneművel segítenek, mert a hadihajókat nem szerelték fel emberek elszállásolására.
Fótisz Garufaliász, a parti őrség leszboszi parancsnoka hangsúlyozta, az intézkedés csakis az újonnan érkezett illegális bevándorlókra vonatkozik, akik nem nyújtottak még be menedékkérelmet. „Az a terv, hogy egyelőre a menedékkérelem benyújtásának lehetősége nélkül regisztráljuk és elszállásoljuk őket a hajón” – közölte Garufaliász, hozzátéve, hogy később a szárazföldre szállítják őket. Mint mondta, szigorú ellenőrző rendszer segítségével szűrik ki az újonnan érkezett migránsok közé vegyülő menedékkérőket, akik a leszboszi menekülttáborokban élnek, és a szárazföldre akarnak jutni.
Az összesen 2840 férőhelyes móriai táborban és környékén több mint 19 400 embert szállásoltak el, köztük sok kiskorút. Menedékkérők százai indultak el a kikötőbe abban a reményben, hogy feljuthatnak a hajóra. Egyesek közülük a rendőrséggel is összecsaptak, amely megpróbálta visszaszorítani az emberáradatot. A délutáni órákban feszült volt a helyzet a kikötőben, a biztonsági erők erélyesen felléptek a migránsok, de újságírók ellen is. Helyszíni beszámolók szerint a rendőrség két görög fotóriportert és egy német újságírónőt erővel távolított el, és megtiltotta nekik, hogy felvételeket készítsenek. Megpróbálták elvenni a kameráikat is.
Szíriai menekültek ezrei próbálnak átjutni a török-görög szárazföldi határon Görögországba azóta, hogy február 28-án Törökország úgy döntött, tovább már nem tartóztatja fel sem tengeren, sem szárazföldön az Európába igyekvő menekülteket. Görögország emiatt úgy döntött, hogy egy hónapra felfüggeszti a menedékkérelmek elfogadását, és katonai erőkkel erősíti meg a határait, hogy visszaszorítsák az illegális határátlépést. Az athéni vezetés közlése szerint eddig több mint 24 ezer migránst akadályoztak meg abban, hogy görög földre jusson.
(MTI)